baner
You are here:   Home Banki Bank BPH przewiduje zyski dopiero w IV kw., chce zwolnić 1.514 osób
large small default
Bank BPH przewiduje zyski dopiero w IV kw., chce zwolnić 1.514 osób PDF Drukuj Email

Przyjęta w czwartek strategia przebudowy platformy biznesowej Banku BPH po połączeniu przewiduje m.in. przywrócenie trwałej zyskowności począwszy od IV kw. 2010 r., choć wynik za cały rok będzie jeszcze ujemny. Ponadto bank chce rozpocząć negocjacje w sprawie zwolnień grupowych, które obejmą do końca grudnia 2011 r. nie więcej niż 1.514 osób, podała spółka w komunikacie.

6 maja br. zarząd i rada nadzorcza przyjęły "Strategię przebudowy platformy biznesowej Banku BPH po połączeniu, która wyznacza nowe plany, uwzględniające warunki działania Banku w zmienionym otoczeniu makroekonomicznym," podano w komunikacie.

"Bank przewiduje przywrócenie trwałej zyskowności począwszy od czwartego kwartału br., jednak cały 2010 rok zamknie się stratą bilansową. Zakłada się, że odpisy na niepracujące kredyty ulegną poprawie, wskaźnik kosztów do dochodów spadnie poniżej 60% do 2012 roku, a zysk netto będzie rósł przy wzroście marży dochodowej i stabilnym poziomie należności" - czytamy w materiale.

Bank przeanalizował dochodowość poszczególnych produktów bankowych oraz ich profile ryzyka i postanowił skoncentrować się na pięciu filarach: kredytach gotówkowych, kartach kredytowych, rachunkach bieżących i depozytach, bankowości dla MŚP i średniej wielkości przedsiębiorstw. "Bank zamierza uplasować się w pierwszej piątce pod względem kart i kredytów gotówkowych" - napisano w komunikacie.

"W celu skierowania zasobów do tych wiodących produktów i segmentów oraz przywrócenia zyskowności banku, w ciągu najbliższych 18 miesięcy wygaszana będzie działalność w zakresie finansowania sprzedaży ratalnej i kredytowania samochodów przez pośredników. Działalność ta nie gwarantuje w ocenie banku wystarczającego zwrotu i posiada stosunkowo ograniczony potencjał wzrostu. Kroki te pozwolą w krótkim czasie przywrócić zyskowność Banku BPH, a w dłuższym - spozycjonować bank do przyszłego wzrostu" - czytamy dalej.

Kolejne zadania przewidziane w strategii to wzrost efektywności kanałów dystrybucji. "Dlatego też będą trwały dalsze prace nad optymalizacją sieci placówek poprzez konsolidację istniejących oraz rozwój nowych w atrakcyjnych lokalizacjach, a także nad integracją i unowocześnieniem platformy internetowej" - napisał bank.

Strategia zakłada także restrukturyzację zatrudnienia. "Zarząd postanowił 6 maja 2010 roku przystąpić do negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi w sprawie racjonalizacji zatrudnienia w Banku BPH w procesie zwolnień grupowych, które obejmą do końca grudnia 2011 r. nie więcej niż 1.514 osób" - poinformowano w komunikacie.

Bank BPH miał 54,36 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 19,78 mln zł zysku rok wcześniej.

Wynik odsetkowy grupy wyniósł 343,90 mln zł wobec 338,34 mln zł rok wcześniej, natomiast wynik z opłat i prowizji ukształtował się na poziomie 185,75 mln zł wobec 179,88 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Zobacz w co warto inwestować - Barometr inwestora
Źródło: onet.pl